Více o DIPONĚ

Kateřina Čadilová

DIvadlo POtrhlých NAdšenců

 

Kontaktní adresa:

Slepá 80, 25162 Mukařov

IČ:

02271061

Tel/fax:

724 950 282,
739 016 429

Email: info@dipona.eu
Web: www.dipona.eu

Facebook:

www.facebook.com/ds.dipona

Vedoucí souboru:

Josef Pšenička

 

josef.psenicka@dipona.eu

 

724 950 282

Rezervace lístků
na představení:

rezervace@dipona.eu

 
Divadelní soubor vystupuje na stálé scéně v restauraci Hotel Hubert na Horní Návsi v Louňovicích, letní scéna je v Louňovicích v restauraci U Henců.

 


 

Aktuální program

 


Obnovená tradice

Obnovit tradici divadelních představení a začít rovnou u toho nejnáročnějšího publika – u dětí to chce opravdu velkou odvahu. A ta nechyběla Josefovi Pšeničkovi, který se rozhodl odházet klády, který mu život naházel do cesty a obnovil po více než půl století tradici Louňovického divadla.

Josef původně působil v souboru Svatopluk v Benešově, ovšem když mu jeho dům i firmu zchvátil požár a nezbylo mu vůbec nic, rozhodl se začít znovu a jinde. Využil tedy informace, že v Kozojedech se rozpadl divadelní soubor KOZA a s jednou herečkou z tohoto souboru začali uvažovat o vybudování nového souboru. Postupně se k nim přidala ještě jedna bývalá herečka KOZY, Josefův soused ze Srbína a soubor DS DIPONA byl na světě a mohli začít uvažovat o nastudování divadelní inscenace. „Rozhodli jsme se pro dva příběhy Oldřicha Daňka. S prvním příběhem jsme se vloni zúčastnili divadelní přehlídky "CHUDÉ DIVADLO" v Jinonicích, kde jsme získali ocenění za herecký výkon.

Vybudovali jsme mobilní jeviště při restauraci U Henců, kde jsme ještě odehráli dva příběhy pana Daňka s tím, že druhý "flanderský" zde měl premiéru. Svého Daňka jsme odehráli na Mukařovském Pištěku 2013, jehož spolupořadatelem byl i náš DS DIPONA, v nově rekonstruované restauraci s divadelním sálkem v Kolovratech a na divadelní přehlídce Čechův divadelní podzim v Horních Počernicích. Teď v lednu se ještě zúčastníme divadelní přehlídky "Karlínské jeviště" v Praze“, prozradil nám Josef Pšenička.

Když skončil zmiňovaný Mukařovský Pištěk, využili nabídku starosty a majitele hotelu Sv. Hubert v Louňovicích, a umístili jeviště do sálu hotelu, kde divadlo původně bylo až do roku 1960 a před dvěmi měsíci tak poprvé po 53 letech obnovili divadelní činnost v tomto sále. Jelikož je v okolí velký počet dětí, rozhodli se, že se zaměří především na ně. Jako první zajistili pohádku z DS TYL z Čelákovic a nyní se pro děti hrají divadelní představení každý druhý týden. Aby se však dětskému publiku představili sami, tak právě v těhto dnech pilně nacvičují pohádku, s kterou se již brzy malému publiku představí.

Jak vznikala scéna U Huberta?

V podstatě to celé začalo tím, že divadelní soubor převzal od OS Mukařov-sko organizaci Jeviště U Hencůzavedeného divadelního festivalu Mukařovský Pištěk, který se koná v místní sokolovně. Při této příležitosti hledal možnosti rozšíření divadelních vystoupení pro další nejrůznější příležitosti a zároveň vhodné místo, kde umístit nové velké pódium bez nutnosti neustálého stěhování vybavení. Nakonec našel vhodný kousek země ve venkovních prostorách restaurace U Henců v Louňovicích. 

Jeviště U HubertaNa první představení dorazilo dokonce více diváků než organizátoři předpokládali, což bylo určitě potěšující. Co bylo ale důležitější, přišli se podívat i louňovický starosta s novým majitelem hostince U Huberta. Slovo dalo slovo a soubor získal pro umístění svého jeviště prostory v nádherném velikém sále hostince U Huberta.

Po nezbytných úpravách se tak zrodila nová stálá scéna, která po několika desetiletích navrátila zpět sem do kraje pravidelné divadelní zážitky, na kterých se podílí kromě domovské Dipony také hostující divadelní spolky z nejrůznějších koutů republiky. A jelikož je to do Louňovic k Hubertovi, co by kamenem dohodil, určitě se dojděte procházkou podívat na výsledky usilovné práce těchto divadelních nadšenců.